Program "Profilaktyka 40 PLUS"

Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Wideo

Ministerstwo Zdrowia przygotowało film, który umożliwi Ci poznanie podstawowych informacji dotyczących Programu Profilaktyki 40 PLUS. 

Jakie badania wykonasz w ramach programu profilaktyki 40+?

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

Jak zgłosić się na badanie?

Do programu kwalifikują się osoby, które odpowiedzą na pytania ankietowe program za pośrednictwem:

  • infolinii 22 735 39 53 – (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora),
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka.

Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego.

 

Gdzie wykonasz badania?

Scroll to Top