- Aktualności, Profilaktyka
- Opublikowano:
- Data ostatniej modyfikacji: 15/05/2024
Nie łam się! Program wczesnego wykrywania osteoporozy
Realizacja Programu polityki zdrowotnej: edukacja w zakresie osteoporozy i wczesne wykrywanie osteoporozy w latach 2023-2025 jest finansowana z Subfunduszu rozwoju profilaktyki wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego, o który jest mowa w ustawie z dnia 7 października 2020r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. poz. 1875) oraz budżetu Miasta Łodzi.
Celem programu jest profilaktyka oraz edukacja w zakresie profilaktyki pierwotnej osteoporozy, zapobiegania upadkom oraz postępowania w sytuacji podwyższonego zagrożenia złamaniami osteoporotycznymi. Szczególną korzyścią udziału w tej inicjatywie jest możliwość skorzystania ze specjalistycznego badania oraz konsultacji lekarskiej w krótkim terminie.
Do kogo kierowany jest program?
Program kierowany jest do:
- do mieszkanek Łodzi
- do kobiet powyżej 65 roku życia
- do kobiet w wieku 40-64 lat z co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka złamania osteoporotycznego (przebyte złamania, złamania biodra u co najmniej jednego z rodziców, obecne palenie tytoniu, stosowanie glikokortykosteroidów, zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów, obecność schorzenia silnie związanego z osteoporozą, spożywanie 3 lub więcej jednostek alkoholu dziennie).
Kwalifikacja do programu
Pierwszym etapem udziału w projekcie jest ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy wykorzystaniu narzędzia FRAX. Ocenę, która jest jednocześnie rekrutacją do programu, wykonujemy w naszym Centrum we wskazanych poniżej lokalizacjach:
Kobiety, u których ryzyko poważnego złamania osteoporotycznego wyniosło powyżej 5%, zostaną zakwalifikowane do wykonania badania densytometrycznego DXA (badania gęstości kości) wykonanego na szyjce kości udowej. Badanie będzie połączone z poradą specjalisty, która zostanie zrealizowana w dniu badania.