Szczepienie przeciw COVID 19

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na grypę, COVID19, RSV oraz wiele innych infekcji wirusowych i bakteryjnych. W tym czasie warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych są szczepienia ochronne.

W naszym Centrum zaszczepisz się przeciwko COVID-19.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciw COVID-19?

Ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby

Szczepienia przeciw COVID-19 znacznie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u zaszczepionych osób. Szczególnie dla osób starszych i tych z istniejącymi schorzeniami, zaszczepienie jest kluczowe w ochronie przed poważnymi komplikacjami, takimi jak hospitalizacja czy śmierć.

Zmniejszenie ryzka zakażenia

Szczepienia zmniejszają ryzyko zakażenia wirusem COVID-19. Mimo że żadne szczepienie nie jest w 100% skuteczne, zaszczepione osoby są znacznie mniej narażone na zakażenie, a jeśli do zakażenia dojdzie, przebiega ono zazwyczaj łagodniej.

Możesz uratować komuś życie

Im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną. Duża liczba zaszczepionych osób, sprawia, że wirusowi trudniej jest się rozprzestrzeniać, co z kolei chroni osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodu różnych przeciwwskazań.

Zaszczepienie się to również dbałość o innych – szczególnie o osoby z grup wysokiego ryzyka, dla których zakażenie COVID-19 może być szczególnie niebezpieczne. Zaszczepienie chroni nie tylko ciebie, ale także osoby wokół ciebie.

Zmniejszenie rozprzestrzeniania wariantów wirusa

Ograniczając możliwość zakażenia, szczepienia przeciwdziałają mutacjom wirusa. Im mniej osób jest zakażonych, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania nowych wariantów.

Przewidywany start szczepień (na nowy wariant wirusa) to 6 grudnia 2023 roku. Termin może się zmienić, dlatego zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych i strony internetowej. 

Bezpłatne szczepienia – dla kogo?

Świadczenie jest przewidziane dla osób posiadających prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.).

Minister Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 4 września 2023 r., rekomendacji WHO z 10 listopada 2023 roku, informacji ECDC z 17 sierpnia 2023 roku oraz komunikatu EMA z 31 października 2023 roku zaleca przyjęcie osobom mającym:

W naszym Centrum szczepimy również dzieci, które ukończyły 6 miesiąc życia. Jeśli chcesz zaszczepić dziecko skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą celem ustalenia terminu szczepienia. 

Gdzie się zaszczepisz?

Scroll to Top